Δευτέρα 3 Φεβρουαρίου 2020

Επιστροφή στις νίκες για τις γυναίκες!!

Σε ένα περίεργο πρωτάθλημα,με πολλές διακοπές λόγω των αποχωρήσεων δύο ομάδων και μια κλήρωση η οποία αναγκάζει τις ομάδες να παίζουν κάθε 2 μήνες στην έδρα τους, οι αθλήτριές μας προσπαθούν να διατηρήσουν ρυθμό και να ανταποκρίνονται στις απαιτήσεις κάθε παιχνιδιού. Οι αθλήτριες μας ξεκίνησαν το παιχνίδι παίζοντας πολύ καλή άμυνα , ωστόσο στην επίθεση το πρώτο μας δεκάλεπτο δεν ήταν και τόσο δυνατό καθώς έγιναν πολλές λάθος επιλογές! Απο κει και πέρα τα κορίτσια σοβαρεύτηκαν και δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες και όμορφες φάσεις σε άμυνα και επίθεση. Το ημίχρονο βρήκε την ομάδα μας να προηγείται με σκορ 16-10. Ανάλογο ήταν και το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου όπου το σκορ στο 35λεπτο έγινε 20-11. Φυσικά δόθηκε χρόνος συμμετοχής σε όλες τις αθλήτριες και η κάθεμια βοήθησε με το παραπάνω την ομάδα! Αξιοσημείωτο είναι πως η ομάδα μας είναι αμιγώς νεανική όπως και οι περισσότερες ομάδες που μετέχουν στην Α2, ωστόσο η βοήθεια των τεσσάρων αθλητριών μας Μεντεσίδου, Νικολαίδου, Κυνηγοπούλου και Ζάμκου έχει βοηθήσει τις νεαρές μας αθλήτριες να παίζουν όμορφο χαντμπολ. Τελικό αποτέλεσμα 28-21 και πρώτη σκόρερ η Ζανίδου Μαρίνα με 9γκολ.

Τα 5λεπτα:02-01, 05-02, 07-04, 09-06, 12-08, 16-10 (ημ.)
20-11, 20-14, 24-15, 24-19, 27-19, 28-21 (τελιικό)
Αρίων: Ζάμκου, Κόλλια 1, Γαριοφυλίδου 1, Χρυσανθίδου, Κυνηγοπούλου 5, Μεντεσίδου, Νικολαΐδου 6, Κουτουκλέρ, Μπαμπίνη, Τέμη, Τσιρκινίδου, Αρβανίτη 2, Ζανίδου 9, Χατζηευστρατίου 4.
Φιλώτας: Ταφάκη Π., Τουρούτογλου, Παραστατίδου 1, Κωστοπούλου 7, Ταφάκη Β. 5, Ανεστάκη 3, Τουρούτογλου Μ., Σεβαστιάδου, Πετράκη 2, Κουτουρατζή 1, Ζαφειρίδου 1, Βασιλείου 1.

Συχαρητήρια στις αθλήτριές μας για την προσπάθειά τους, αλλά και στις αθλήτριες του Πας Φιλώτα.
Επόμενα παιχνίδια την Πέμπτη 6/2/2020 τελευταία αγωνιστική Νεανίδων και την Κυριακή 9/2/2020 εκτός έδρας παιχνίδι με τον Φαίακα Κέρκυρας!!